Człowiek od niepamiętnych czasów stosował różnego rodzaju metody upiększania ciała. Wszelkie świadome zmiany wprowadzane w wyglądzie miały nie tylko znaczenie kosmetyczne, ale także ideologiczne i społeczne. W historii znane są przeróżne sposoby ozdabiania ciał, od przekłuwania różnych części, tworzenia blizn – czyli skaryfikacji, po zewnętrzne malowanie farbami i trwałe wprowadzanie barwnika pod skórę – czyli tatuowanie.
Obecnie jedną z najpopularniejszych metoda ozdabiania ciała są właśnie tatuaże. Dzisiaj nikogo już nie dziwi widok ozdobionej w ten sposób skóry. Sztuka tatuażu stała się niezwykle popularna i coraz więcej ludzi decyduje się na taki zabieg. Powszechnie tatuaże dają możliwości nie tylko upiększające, ale często są też rodzajem manifestacji swoich poglądów, zainteresowań czy przynależności do jakiejś grupy.
W przeszłości nie było inaczej, a historia tatuażu jest niemal tak samo długa, jak historia ludzkości. Badania archeologiczne wykazują, że tatuaże mogły być już obecne w młodszym paleolicie. Dodatkowo wiadomo, że większość znanych kultur, z różnych części świata, stosowała ten wcale nie tak przyjemny sposób naznaczania. Co ciekawe fakt posiadania tatuażu, zależnie od danej kultury lub okresy dziejowego, miał zupełnie inne znaczenie. I tak na przykład w dawnych cywilizacjach polinezyjskich, czy nordyckich – tatuaże mogli nosić jedynie zasłużeni wojownicy. Była to forma nobilitacji. Tatuaże pełniły również funkcje segregacji społecznej. Konkretny wzór mógł wskazywać kim dany człowiek jest i jaką pozycję społeczną w danym środowisku zajmuje. W wielu kulturach tatuaże były tematem tabu i przypisywano im magiczne właściwości. W niektórych zaś kulturach, czy okresach historycznych, tatuaż pełnił funkcję piętnowania przestępców, czy zdrajców.
W XX wieku ozdabianie ciała poprzez podskórne wprowadzanie tuszu zyskało olbrzymią popularność w krajach zachodnich. Początkowo było traktowane jako przejaw sztuki. W Niemczech na początku ubiegłego stulecia popularne były pokazy wytatuowanych kobiet. Dopiero w późniejszym okresie tatuażom znowu nadano charakter piętnujący. W czasie drugiej wojny światowej znaczono w ten sposób więźniów obozów. W późniejszym okresie tatuaż został całkowicie zdominowany przez środowiska przestępcze, mafijne i więzienną grypserę.
Na długi czas do tatuażów przylgnęły złe skojarzenia. Jeszcze nie tak dawno osoby posiadające jakieś wytatuowane fragmenty ciała, uważane były za przestępców, margines społeczny, czy w najlepszym przypadku za buntowników.
Dzisiaj sztuka malowania ciała igłami przeżywa swój renesans. Powstają wyspecjalizowane salony z prawdziwymi artystami, którzy tworzą na ludzkich ciałach niesamowite dzieła. Rozwijają się coraz nowsze technologie tatuowania. Tatuaż można zrobić sobie praktycznie już wszędzie od części intymnych ciała, poprzez oczy a na zębach skończywszy.