Na polskim rynku jest wiele wydawnictw, które już po skrócie są wielu osobom bardzo dobrze znane. Jednym z takich wydawnictw jest Wiedza i Praktyka, popularnie w skrócie określana mianem WIP. Czym wydawnictwo się zajmuje i jaka jest jego historia?
Powstało ono w 1997 roku ze współpracy właścicieli wydawnictwa KiK oraz niemieckiego wydawnictwa Verlag Norman Rentrop. Ideą jaka przyświecała założycielom tegoż wydawnictwa było przede wszystkim to, by postawić na praktykę. Chcieli oni stworzyć wydawnictwo pomagające specjalistom w zrozumieniu różnego rodzaju przepisów, by ci mogli profesjonalnie zastosować je chociażby w swojej pracy. Przez lata ukazywał się dzięki temuż wydawnictwu „Poradnik podatnika”, dzięki któremu tysiące osób w Polsce każdego roku zaznajamiały się z przepisami dotyczącymi tej dziedziny.
Jednak wydawnictwo WIP na tym nie poprzestawało, cały czas poszerzając swoje pole działania. Dlatego też z czasem zaczęły powstawać również publikacje dla dyrektorów szkół i przedszkoli oraz dla specjalistów z zakresu ochrony środowiska czy też specjalistów BHP. To sprawiło, że wydawnictwo stało się jeszcze bardziej popularne i zaczęła z niego korzystać ogromna rzesza ludzi.
Od czasów powstania wydawnictwa, czyli przeszło 20 lat temu, sporo się w nim zmieniło. Dziś przede wszystkim zajmuje się ono wydawaniem publikacji, które są skierowane do właścicieli małych i dużych firm, do pracowników sektorów publicznych i instytucji samorządowych. Jednak idea wciąż pozostała taka sama, a mianowicie stawianie na praktyczność i pomoc w zrozumieniu czasem bardzo skomplikowanych przepisów prawnych.
Opinia o wydawnictwie obecnie na rynku jest bardzo pochlebna. Wiele osób na co dzień korzysta z ich publikacji, by poradzić sobie z różnymi zagadnieniami. Wydawnictwo obecnie prowadzi również portale tematyczne i nagrywa również materiały wideo. Prócz takich nowoczesnych rozwiązań wciąż wydawane są również książki, magazyny czy też miesięczniki dla wszystkich tych, którzy są zwolennikami wersji papierowych. Wydawnictwo stara się zatem dotrzeć do osób w różnym wieku, zasiadających na różnych stanowiskach i w różnych sektorach. Wszystko po to, by ludzie mogli jeszcze lepiej zrozumieć zagadnienia prawne.